با توجه به نیاز­های بومی، ضرورت­های حوزه معماری و اهمیت رشد و پویایی کشور در سطح منطقه و جهان، گروه معماری دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی دانشگاه صنعتی جندی­ شاپور دزفول در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ­ارشد دانشجو می ­پذیرد.

این گروه در سال 1374 با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی شروع به فعالیت نمود و پس از آن در سال 1380 کارشناسی ناپیوسته معماری و در سال 1383 کارشناسی مهندسی معماری به مجموع رشته­ های این دانشکده اضافه شد. عمده فعالیت گروه تربیت نیروی متخصص و دانشجویانی خلاق با مهارت­های حرفه­ای در مجموعه مهندسی معماری می­ باشد. گروه معماری از سال 1391 اقدام به پذیریش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش معماری نموده­ است.

در طی دهه گذشته تعداد مدرسین رسمی گروه به هشت نفر افزایش یافته است و تعداد اساتید مدعو گروه معماری نیز در حدود 5 نفر بوده اند، همچنین مدرسین بسیاری از سایر گروه­های دانشکده معماری و شهرسازی و همچنین دانشکده­های علوم پایه، برق، عمران و مکانیک نیز در گروه معماری عهده­ دار تدریس بوده­ اند.

فعالیت آموزشی در دوره کارشناسی به صورت دروس علمی (کارگاه­هی)، دروس نظری و یا نظری- عملی است. ضرورت این دروس نیز به واسطه مباحثی است که در کارگاه­ها طرح می ­شود.