صفحه اصلی > صفحات وب سایت > اخبار دانشگاه 


  چاپ        ارسال به دوست

رییس پژوهشکده اپتیک و لیزر انرژی اتمی:

هیچ یک از فعالیت های هسته ای ایران متوقف نشده است

عباس مجدآبادی عصر سه شنبه در نشست بررسی کاربردهای علمی انرژی هسته ای و اصطلاحات رایج در مذاکرات در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول افزود: سازمان انرژی هسته ای همچنان به فعالیت های هسته ای خود ادامه می دهد و تیم مذاکره کننده نیز کار خود را دنبال می کنند.

 

وی افزود: هنوز توافقی صورت نگرفته است و به محض امضای توافق در خصوص ادامه یا توقف برخی فعالیت ها تصمیم گیری می شود.

 

عضو هیات علمی سازمان انرژی اتمی با اشاره به معنای صنعت هسته ای گفت: شعار صنعت هسته ای دنیای بی نهایت ها باعث شده که همه کشورهای جهان تشنه دست یابی به این صنعت باشند و آن را حق مسلم خود بدانند.

 
مجد آبادی افزود: انرژی های فسیلی در خوش بینانه ترین حالت ها تا 150 سال آینده تمام خواهد شد و صنعت هسته ای تنها راه تامین کننده انرژی در دنیا خواهد بود.

 

وی اظهار کرد: محققان هسته ای با تحقیق به اکتشافاتی دست می یابند که انرژی دنیا را در آینده تامین خواهد کرد.

 

رییس پژوهشکده اپتیک و لیزر انرژی اتمی به کاربرد صنعت هسته ای در کشاورزی اشاره کرد و گفت: با تابش گاما در انواع میوه ها ،حبوبات و تره بار می توان شش ماه آن ها را سالم نگه داشت که این امر سود چند میلیاردی به دنبال دارد ضمن اینکه تابش اشعه گاما در استریل مواد پزشکی یکبار مصرف نیز کاربرد دارد که موجب صرفه جویی و سود کلانی در این حوزه می شود.

 

مجد آبادی به تاثیر جوش گاما در برج سازی، لوله گذاری، گاز و برق نیز اشاره کرد و به دانشجویان علاقه مند توصیه کرد با خلق رشته های جدید زمینه رونق اقتصادی را فراهم کنند.

 

وی با اشاره به اینکه 700 میلیون سال طول می کشد تا یک گرم اورانیوم به نیم گرم تبدیل شود، گفت: سرطان به عنوان دومین عامل مرگ و میر در کشور شناخته شده است این درحالی است که اگر تومورهای سرطانی در مراحل اولیه که کوچک هستند تشخیص داده شوند به راحتی قابل درمان هستند ولی وقتی بزرگ شدند و با دستگاه های عکسبرداری معمولی قابل تشخیص شدند درمان نمی شوند.

 

مجد آبادی با اشاره به اینکه هر یک از ارگان های بدن رادیو داروی خاص خود را دارد، اظهار کرد: با توجه به اینکه عمر هر رادیو دارو تنها چند ساعت است ضرورت دارد این رادیو داروها در داخل کشور ساخته شود.

 

رییس پژهشکده اپتیک سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: در حال حاضر حدود 850 هزار نفر در کشور به رادیو دارو نیازمندند و با توجه به رشد 20 درصدی این بیماران در سال این آمار در سال آینده به 900 هزار نفر خواهد رسید.

 

وی با اشاره به کاربرد صنعت هسته ای در کشاورزی افزود: با تابش گاما در بذر محصولات کشاورزی مانند برنج صدها نمونه از آن ها تولید و نوع مورد نظر نیز تکثیر می شود.

 

مجدآبادی ضمن تشویق جوانان به گوشزد کردن این تکنیک های هسته ای به مسوولان گفت: کیفیت و افزایش تولید گیاهان دارویی نیز با کشاورزی هسته ای امکان پذیر است ضمن اینکه برای محاسبه میزان جذب کود در قسمت های مختلف گیاه باید از تکنیک های هسته ای استفاده کرد که بهره گیری از این تکنیک صرفه اقتصادی کلانی دارد.

 

وی به کاربرد صنعت هسته ای در تشخیص آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: برای تشخیص قدمت 10 سکه تاریخی 80 هزار پوند لازم است. یک گرم ایزوتوپ 150 هزار دلار قیمت دارد که با دست یابی به آن می توان صاحب مارکت انرژی هسته ای دنیا شد.

 

مجد آبادی افزود: در ایران سالانه 30 میلیارد دلار نفت صرف تولید انرژی برق و وسایل مورد نیاز مردم می شود در حالی که مردم در استفاده از برق صرفه جویی نمی کنند.

 

در ادامه این نشست به سوالات دانشجویان در خصوص مسایل هسته ای به صورت کوتاه پاسخگویی شد.


٠٩:٢٩ - چهارشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٤    /    شماره : ٧٣٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: