نیاز به تربیت متخصصانی که دغدغه درس آموزی از تاریخ پربار و صیانت از میراث گران بهای معماری و شهرسازی خوزستان را داشته باشند منجر به تأسیس اولین گروه آموزشی معماري در دانشگاه صنعتي جندي شاپور دزفول، (كه تا پيش از سال 1382 شاخه شمالي دانشگاه شهيدچمران اهواز بود)، ‌در بهمن سال 1374 و جذب دانشجو در مقطع كارداني شد. پس از آن در سال 1380 كارشناسي ناپيوسته معماري و در سال 1383 كارشناسي مهندسي معماري به مجموع رشته هاي اين دانشگاه اضافه شد.
در دوره دیگری از شکوفایی این محیط آموزشی، با هدف تربیت متخصصان در سطوح تحصیلات تکمیلی، از مهرماه 1391 دوره کارشناسی ارشد معماری به مجموعه رشته های این دانشکده اضافه شد. همچنین از همین سال با توجه به ظرفیت های بالای محوطه ها و بناهای تاریخی و ضرورت حفظ و احیای آنها، دوره کارشناسی مرمت بناهای تاریخی تأسیس گردید.
 
 
 
در سال 1393 ، با تلاش اعضاء گروه معماری و اخذ مجوزهای لازم از وزارت علوم، دوره کارشناسی ارشد طراحی شهری نیز به مجموعه رشته های دانشکده معماری و شهرسازی در جهت ارتقاء سطح کیفی معماری و شهرسازی استان خوزستان افزوده شد.
همچنین در سال 1396 ، با اخذ مجوزهای لازم از شورای گسترش وزارت علوم، دوره کارشناسی مهندسی شهرسازی نیز به مجموعه رشته های کارشناسی دانشکده افزوده شد.
سابقه طولانی آموزش رشته معماري در اين دانشگاه، ‌آنرا به عنوان يكي از پيشگامان آموزش معماري در سطح منطقه معرفي نموده است.
اکنون با گذشت بیش از دو دهه، این دانشکده دارای سه رشته کارشناسی مهندسی معماری، کارشناسی مرمت بناهای تاریخی و مهندسی شهرسازی و دو رشته کارشناسی ارشد معماری و کارشناسی ارشد طراحی شهری می باشد. همچنین دارای حدود 400 دانشجو، 14 نفر عضو هیأت علمی تمام وقت(10 نفر استادیار، 2 نفر مربی، 1 نفر مأمور به تحصیل دکتری)، آتلیه ها و کارگاه های تخصصی، آرشیو معماری، نشریه دانشجویی شوادون، سایت مطالعات تحقیقاتی دانشجویان تحصثیلات تکمیلی در رشته های معماری، شهرسازی و مرمت می باشد.
علاوه بر ویژگی های فوق، ‌همكاري مستمر با بسياري از سازمان هاي مديريتي و اجرايي در سطح شهر، استان و کشور و آمار قبولی بسیار درخشان در مقطع ارشد معماری در سال های متمادی‌ از جمله عواملي است كه بر شايستگي هاي اين دانشکده در سطح منطقه جنوب و جنوب غرب ایران دلالت دارد.