صفحه اصلی > صفحات وب سایت > اخبار دانشگاه 


  چاپ        ارسال به دوست

در راستای مدیریت سبز دانشگاه؛

نیروگاه‌ خورشیدی در دانشگاه جندی شاپور راه‌اندازی می‌شود

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول گفت: در حال مطالعه یک طرح نیروگاه 20 کیلوواتی انرژی خورشیدی هستیم که در تابستان اجرایی و برق بخشی از ساختمان‌های دانشگاه از طریق انرژی تجدید پذیر خورشیدی تامین شود.

محمدرضا عصاری در خصوص برنامه‌ها در زمینه مدیریت سبز دانشگاه، اظهار کرد: در حال حاضر گرمایش مجموعه‌های رفاهی و آموزشی دانشگاه که از قبل طراحی شده‌اند در زمستان توسط هیترهای برقی انجام می‌شود که از دو جنبه مناسب نیست. جنبه اول برق مصرفی این هیترها و دوم از نظر امینیت به ویژه در خوابگاه‌ها است.

وی افزود: برنامه ما در تابستان این است که سیستم‌های گرمایش به شوفاژ تغییر پیدا کنند و همچنین در صورت امکان تامین گرمایش از طریق موتورخانه، انرژی گاز و انرژی خورشیدی انجام شود. همچنین برای جلوگیری از اتلاف انرژی تغییر درها و پنچره‌های ساختمان‌ها در تابستان در برنامه است.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول ادامه داد: اکنون در حال مطالعه یک طرح نیروگاه 20 کیلوواتی انرژی خورشیدی هستیم که در تابستان اجرایی و برق بخشی از ساختمان‌های دانشگاه از طریق انرژی تجدید پذیر خورشیدی تامین شود. این طرح در گام اول 20 کیلووات است و امیدواریم در تابستان عملیاتی شود. در برنامه این است که هر ساختمان یک نیروگاه کوچک خورشیدی داشته باشد که انرژی ساختمان را تامین کند.

عصاری تصریح کرد: برنامه دیگری که در نظر داریم تصفیه آب‌های بهداشتی دانشگاه است که برای مصارف باغبانی و کشاورزی که در دانشگاه انجام می‌شود به زمین‌های زراعی وارد شود.

وی با بیان اینکه یک درصد اعتبارات باید برای مدیریت سبز دانشگاه هزینه شود، گفت: پیش‌بینی ما این است که این مقدار بیشتر شود و امیدواریم سازمان برنامه و بودجه مساعدت کنند و بتوانیم بهتر در زمینه مدیریت سبز دانشگاه به ویژه در خصوص آب و برق اقدام کنیم.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول ادامه داد: پتانسیل‌سنجی انرژی‌های نو به صورت کامل به صورت یک طرح در برنامه ما قرار دارد که این مطالعه در خصوص انرژی خورشیدی انجام شده است و در خصوص سایر انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی بادی باید از لجاط اقتصادی بررسی شود.

عصاری عنوان کرد: امیدواریم دانشگاه‌ها با اقدام در زمینه مدیریت سبز بتوانند الگوهای مناسب اقتصادی را برای مردم ارایه کنند تا هم در الگوی مصرف اصلاح شود و هم مردم به استفاده از انرژی‌های نو روی بیاورند و کشور در الگو نوع مصرف و انرژی اصلاح شود.


٠١:٠٢ - يکشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٣٥٤    /    تعداد نمایش : ٨٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: