صفحه اصلی > صفحات وب سایت > اخبار دانشگاه 


  چاپ        ارسال به دوست

سیستم پایش و هشدار سیل سد دز طراحی شد

سیستم پایش و هشدار سیل سد دز با همکاری محققان و پژوهشگران دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول طراحی و به مرحله اجرا می رسد.   

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه جندی شاپور دزفول، مدیر امور فناوری، تجاری سازی، ارتباط با صنعت و کارآفرینی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت:دانشگاه جندی شاپور دزفول در حال حاضر 24 طرح پژوهشی با صنایع استان خوزستان و سایر استانها در دست اجرا دارد که بیشترین سهم تحقیقات را حوزه آب و انرژی به خود اختصاص داده است.

محمد ذاکر مشفق افزود: سیستم پایش و هشدار سیل سد دز یکی از پروژه های تحقیقاتی دانشگاه جندی شاپور دزفول است که با همکاری سازمان آب و برق خوزستان و سد دز در دست اجراست.

وی افزود: با توجه به سیلاب بزرگی که سال 95 در دزفول اتفاق افتاد نیاز به انجام طرحهای مطالعاتی در این خصوص از طرف این دانشگاه احساس شد که پس از پیگیری های لازم با سازمان آب و برق خوزستان و شرکت بهره برداری از سد و نیروگاه دز، به دانشگاه ابلاغ و این تحقیق انجام شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور دزفول اضافه کرد: مطالعات و طراحی ها برای این طرح تحقیقاتی انجام شده، سنسورها و ادوات ساخته شده اند و کلیه ادوات و سنسورهای موردنیاز این طرح بومی سازی شده اند و در حال حاضر در تولید ادوات نه تنها از خارج کشور بلکه از خارج استان نیز بی نیاز هستیم.

ذاکرمشفق با بیان اینکه سخت افزار و نرم افزار این طرح تحقیقاتی به طور کلی بومی سازی شده است گفت: در حال حاضر آماده نصب سنسورها و ادوات بر روی رودخانه هستیم.

این عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه جندی شاپور دزفول بیان داشت: در ابتدا قرار بود سنسورها و ادوات روی پل تله زنگ نصب شوند ولی با وجود پیگیری های صورت گرفته به علت تردد قطار امکان اخذ مجوز از راه آهن نبود به همین دلیل محل نصب سنسورها از تله زنگ به بالادست تغییر یافت.

ذاکر مشفق اظهار داشت: با نصب این ادوات به زمان پیش هشدار برای سیل در ورودی سد دز یک ساعت اضافه خواهد شد و خواهیم توانست سه ساعت پیش از وقوع سیل آن را قبل از ورود به مخزن سد دز پیش بینی کنیم ضمن اینکه در آینده سیستم طوری ارتقا و توسعه خواهد یافت که مقدار سیلاب چند روز قبل در ورودی سد دز پیش بینی می شود.

وی افزود: این سیستم آنلاین خواهد بود و زمانی که سیلاب در بالادست اتفاق می افتد ورودی آب در سد اعلام می شود که می توان این پیش بینی را تا پایین دست شهر دزفول و حتی تا محل تلاقی رود دز به کارون نیز انجام داد.

وی افزود: تیم تحقیقاتی برای اجرای این طرح چهار نفر هستند که طراحی و ساخت ادوات انجام شده و منتظر مجوز نصب هستیم که اگر این طرح اجرا شود برای کاهش خسارت ها در پایین دست بسیار موثر خواهد بود.

وی طرح کاهش تبخیر را یکی دیگر از طرح های تحقیقاتی این دانشگاه عنوان کرد و گفت: کشورمان در منطقه گرم و خشک واقع شده و بخش عمده ای از منابع آبی که در سدها ذخیره می کنیم تحت عنوان تبخیر از دست می رود به عنوان مثال هر سال 2 متر از مخزن سد کرخه بابت تبخیر تلف می شود.

ذاکر مشفق افزود: در این طرح تحقیقاتی با استفاده از نوع خاصی مواد شیمیایی که آلودگی برای محیط زیست ندارند حدود 40 درصد تبخیر کاهش می یابد که قرار است کارآیی این روش ها برای اقلیم سد دز مطالعه و نتایج گزارش شود.

وی گفت: برای اجرای این طرح یک ایستگاه تحقیقاتی هواشناسی و تبخیرسنجی کامل در دانشگاه نصب خواهد شد و کلیه پارامترهای هواشناسی در این ایستگاه ثبت و ضبط می شود که طراحی این ایستگاه با استانداردهای جهانی سازگار است و می توانیم متغییرهای هواشناسی نظیر رطوبت نسبی، بارندگی، سرعت و جهت باد، تابش خورشیدی و تبخیر را با این ایستگاه در اختیار سازمان ها و عموم مردم قرار دهیم.

وی افزود: بررسی اثر هیدرولیکی فلپ گیت بر سرریز سد دز یکی دیگر از طرح های تحقیقاتی دانشگاه جندی شاپور دزفول است که این طرح برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سرریز و دریچه آن و در نهایت عدم خسارت به سازه سد انجام شده است.

مدیر امور فناوری، تجاری سازی، ارتباط با صنعت و کارآفرینی دانشگاه جندی شاپور دزفول افزود: در سال 62 یک تیغه فولادی به ارتفاع دو متر به دریچه سرریز سد دز اضافه شد که ذخیره آب را دو متر افزایش داد، چند سال بعد نیز یک تیغه دیگر به ارتفاع 1،2 به آن اضافه شده که در مجموع ذخیره آب به ارتفاع 3،2 متر روی دریچه سرریز می توان اضافه کرد.

وی افزود: تاکنون مطالعات و تحقیقاتی که اثر این بار اضافه را بر عملکرد هیدرولیکی سرریز و پایداری دریچه ها بسنجد انجام نشده است به همین خاطر سد دز به خاطر اهمیت موضوع از ما خواست اثر این افزایش ارتفاع دریچه های سرریز را بر عملکرد هیدرولیکی و سازه ای دریچه ها مورد تحقیق قرار دهیم. اکنون این طرح در حال انجام است و تاکنون حدود 80 درصد آن انجام شده و تا 2 ماه دیگر خاتمه می یابد.

ذاکر مشفق تخمین بارش اتفاق افتاده در حوضه آبریز سد دز را یکی دیگر از طرحهای پژوهشی این دانشگاه عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح توزیع مکانی بارش با دقت بالا در هر واقعه بارندگی در حوضه آبریز سد دز قابل محاسبه خواهد بود.


٢١:٥١ - شنبه ١ دی ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٦٥    /    تعداد نمایش : ٤٠٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: