صفحه اصلی > صفحات وب سایت > اخبار دانشگاه 


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول اعلام کرد

دعوت از پژوهشگران داخلی و خارجی برای همکاری در «کنگره جندی شاپور باستان»

دکترمحمدرضا عصاری،  با بیان اینکه یکی از اهداف برگزاری کنگره ملی جندی شاپور باستان، بازشناسی جایگاه این شهر و دانشگاه دوره ساسانی است اظهار کرد: کمیته علمی کنگره به منظور بازشناسی ابعاد مختلف این یادگار بزرگ تاریخی، اقدام به انتشار فراخوان برای دعوت از محققان و پژوهشگران کرده است.

 

وی اعتبارسنجی داده‌های تاریخی درباره جندی شاپور، بررسی ابعاد شهرسازی و معماری، هنر و موسیقی، ابعاد زبان شناختی و تبادل زبانی و ترجمه در زمان جندی شاپور، بررسی زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی، ساختار آموزشی و پژوهشی، مکاتب علمی و پزشکی دانشگاه جندی شاپور باستان، سیاست و کشورداری از جندی شاپور تا بغداد، فنون رایج در صنعت فناوری و کشاورزی و تاثیرات این شهر باستانی در تمدن اسلامی و فرهنگ بشری را از جمله محورهای اصلی کنگره برشمرد و عنوان کرد: بنابراین محققان و پژوهشگران می‌توانند دستاوردهای فردی و دانشگاهی خود را در زمینه‌های مذکور برای دبیرخانه کنگره ارسال کنند.

 

رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول همچنین با دعوت از پژوهشگران و محققان خارج از کشور در راستای ارسال مقالات خود بصورت حضوری و غیرحضوری برای اعتلای این گردهمایی، افزود: امیدواریم محققان خارج از کشور که در زمینه‌های ذکر شده پژوهش‌هایی را انجام داده‌اند با ارسال آثار خود، آنها را در اختیار دوستداران میراث علمی و فرهنگی قرار دهند تا غفلت‌هایی که در گذشته به‌دلیل عدم آگاهی نسبت به گنجینه جندی شاپور صورت گرفته بود تا حد زیادی از بین برود.

 

دکترعصاری با اشاره به اینکه دانشگاه باستانی جندی شاپور، نخستین دانشگاه علمی جهان است، تأکید کرد: این دانشگاه همچنین نخستین مرکز علمی دارای نظام نامه آموزشی بوده که همین امر سبب توجه ویژه ما برای معرفی این مکان علمی ارزشمند به تمام مردم جهان شده است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه کنگره ملی جندی شاپور علاوه بر دو کمیته علمی و اجرایی از کمیته میراث فرهنگی نیز برخوردار است، تبیین کرد: هدف از تشکیل این کمیته سوم بازشناسی تخصصی  و ارائه دستاوردهای فراوان شهر و دانشگاه باستانی جندی شاپور در زمینه میراث فرهنگی است.

 

رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول، تدوین برنامه عملیاتی زمان بندی و تشکیل دبیرخانه اجرایی را از جمله اقدامات اخیر این دانشگاه در راستای آمادگی برای برگزاری کنگره عنوان کرد و افزود: این دبیرخانه دو هفته‌ یک بار، گزارش اقدامات انجام شده را به علی اکبر ولایتی که رئیس شورای سیاستگذاری کنگره است اعلام می‌کند.

 

دکترعصاری ادامه داد: در این هفته نیز مقرر شده تا تمام اقدامات و پیشرفت‌های کنگره به معاونت فرهنگی وزارت علوم گزارش شود، ضمن اینکه طی دو هفته آینده نیز با ارائه گزارش‌ها به وزیر علوم که ریاست کنگره را بر عهده دارد مانند همیشه از نقطه نظرات وی در راستای پیشبرد اهداف بهره می‌بریم.

 

وی با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی کمیته اجرایی دانشگاه جندی شاپور، تصریح کرد: در حال حاضر آخرین اقدام ما اطلاع رسانی به تمام دانشگاه‌های کشور است تا تمام این مراکز علمی بتوانند به شکل‌های مختلف در این کار بزرگ که در واقع بازشناسی ابعاد علمی و فرهنگی کشور است نیز هم پای ما مشارکت داشته باشند.

 

رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول در پایان بیان کرد: در حال حاضر سایت رسمی کنگره جندی شاپور فعال است و با سایت وزارت علوم کشور نیز لینک داده شده تا تمام اخبار کنگره به صورت مستقیم بر روی این سایت نیز نمایش داده شوند.

 

 کنگره ملی جندی شاپور باستان با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه جندی شاپور دزفول در بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود.


٠٩:٢٢ - شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٤    /    شماره : ٧٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٠٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: