صنایع و فناوری¬ های پیشرفته و به روز از مهم ¬ترین ارکان اقتصاد درون¬ زا و مقاوم در کشور هستند. در این میان صنعت برق و فناوری ¬های مرتبط با آن، و همچنین فناوری ¬های مخابراتی و پردازشی از اهمیتی ویژه¬ای برخوردار است. مهندسان برق و کامپیوتر در رشته ¬ها و گرایش ¬های مختلف آن نقش به سزایی در فراهم نمودن زیرساخت های صنعتی، دفاعی و تجاری کشور از جمله در حوزه¬ های انرژی، ارتباطات، پزشکی، تجارت الکترونیک، بانکداری و تعاملات اجتماعی ایفا می ¬کنند. از این رو، اعتقاد داریم پرورش مهندسان زبده و به ¬روز در این حوزه که از روحیه خود باوری و ایمان¬ مداری برخوردارند لازمه بالندگی اقتصادی و فرهنگی کشور است. با توجه به چشم انداز فوق، در دانشگاه صنعتی جندی شاپور توسعه رشته ¬های مهندسی برق و کامپیوتر در گرایش ¬ها و مقاطع مختلف تحصیلی در دستور کار قرار گرفته است.

استان خوزستان با تولید حدود 17 درصد و مصرف حدود 11 درصد برق کشور از حیث تولید و مصرف در رتبه دوم کشور قرار دارد. نیروگاه¬ های متعدد با فناوری ¬های متنوع وظیفه تولید برق در استان را بر عهده دارند. شبکه وسیع انتقال و توزیع نیرو با ظرفیت بالا نیاز به طراحی، مدیریت و برنامه ¬ریزی و نگهداری دارد. البته صنعت برق تنها محل فعالیت مهندسان این رشته نبوده بلکه سایر صنایع فعال در استان نظیر تولید فولاد، سیمان، نفت، پتروشیمی و ... نیز به خدمات فارغ¬التحصیلان این رشته در گرایش ¬ها و مقاطع مختلف نیازمند می ¬باشند. 
شهرستان دزفول در شمال استان خوزستان و در فاصله حدود 150 کیلومتری از مرکز آن واقع شده است. ضرورت توسعه صنایع مختلف در این بخش از استان در کنار قرارگیری چند نیروگاه مهم برق کشور در این منطقه نیاز به متخصصین نخبه و ورزیده ¬ای دارد که تربیت آنان از سال 1384 در دستور کار دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول قرار گرفته است.

اکنون، دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با دارا بودن سه گرایش الکترونیک، کنترل و قدرت در سطح کارشناسی رشته مهندسی برق و دو گرایش کارشناسی سخت افزار و نرم افزار در رشته کامپیوتر از نظر تنوع در گرایش های برق و کامپیوتر استان در رتبه اول می باشد. همچنین این دانشکده در چهار گرایش رشته برق پذیرای دانشجویان کارشناسی ارشد می‌باشد. این دانشکده با دارا بودن بیست عضو هیات علمی تمام وقت، حدود پانصد دانشجوی کارشناسی و صد دانشجوی کارشناسی ارشد نقش قابل توجهی در تربیت نیروی متخصص، در رشته های برق و کامپیوتر مورد نیاز صنعت استان را دارا می باشد. علاوه بر این دانشکده برق و کامپیوتر به صورت فعال در امر رفع نیازهای پژوهشی صنایع استان گام برداشته و توانسته است به تنهایی در حدود نیمی از درآمد اختصاصی دانشگاه، در حوزه پژوهشی ارتباط با صنعت را به خود اختصاص دهد. در حال حاضر مهمترین هدف این دانشکده در کنار تربیت نیروی متخصص و پاسخ گویی به نیاز پژوهشی صنایع، تاثیرگذاری بر محیط اطراف در حوزه های مختلف می باشد.