گروه مهندسی مکانیک طراحی جامدات با هدف پاسخگویی به نیازهای آموزشی، تخصصی و علمی صنایع تولیدی استان خوزستان و کشور در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول تاسیس گردید. گرايش طراحی جامدات به بررسی انواع نيروها، حرکتها و تاثير آنها بر اجزاء مختلف ماشين می‌پردازد. در واقع مهندس طراحی جامدات با توجه به نيازهای جامعه ، دستگاهها و ماشين‌های مختلف را طراحی می‌کند. در واقع مهندس طراح جامدات بايد تمامی نيروها و گشتاورهايی را که به هر عضو ماشين وارد می‌شود بررسی کرده و بهترين حالت قطعه مورد نظر را برای تمامی آن نيروها و گشتاورها و همچنين برای داشتن بهترين کارايی به دست آورده و کارايی مناسب آن قطعه را در زمان طولانی تضمين کند.


در حال حاضر، این گروه سالیانه با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت می ‌ نماید. گروه مهندسی مکانیک طراحی جامدات دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول در حال حاضر از فعاليت 5 عضو هيأت علمي بهره مي‌برد. این گروه مجهز به مجموعه ‌ ای از کارگاه ‌ ها و آزمایشگاه ‌ های تخصصی است که در برنامه ‌ های آموزشی و پژوهشی بکار گرفته می ‌ شوند.


ارائه مقالات متعدد در کنفرانسهای داخلی و بین ‌ المللی نشان دهنده فعالیتهای مستمر پژوهشی اساتید بوده و چشم انداز روشنی برای این گروه فراهم ساخته است. ایجاد رشته مهندسی مکانیک طراحی جامدات در مقطع کارشناسی ارشد از برنامه های آتی این گروه می باشد.